1 ... Loňské zlomky
5 bodů
Tato úloha je určena pouze pro žáky šestých a sedmých ročníků.
2 ... Poločas kofeinu
5 bodů
Dejme tomu, že pijete pravidelně každý den ve čtyři hodiny odpoledne jednu kávu, která obsahuje $d=100\,\mathrm{mg}$ kofeinu. Kolik kofeinu v sobě budete mít každý den po velmi dlouhé době ve čtyři hodiny odpoledne? Kolik kofeinu v sobě budete mít ve 22:00 každý den po velmi dlouhé době? (Velmi dlouhou dobu si můžeme představit třeba jako rok.)
3 ... (Ne)účinný vysavač
6 bodů
4 ... Síla roušky
6 bodů
Lukáše už z nošení roušky bolely uši, a tak se rozhodl spočítat, jakou silou asi rouška za ucho, které považujeme za jediný bod, tahá. Gumička roušky je v klidovém stavu dlouhá $l = 12\,\mathrm{cm}$ a je připevněna na boční stranu roušky (která se nenatahuje) s délkou $d = 8\,\mathrm{cm}$. Tuhost gumičky $k$ uvažujte jako $10\,\mathrm{N\cdot m^{-1}}$. Jakou silou tahá rouška za ucho, když po nasazení roušky svírají konce gumičky úhel $60^\circ$ a ucho je uprostřed délky natažené gumičky?
5 ... Perfektní koulení
7 bodů
Jarda je totiž pouštěl nikoliv po skluzavce, kde se dotýkají podložky spodkem, nýbrž po kolejích. V takovém případě se kulička dotýká kolejí ze dvou stran tak, že úhel mezi bodem dotyku s kolejí a spodkem kuličky je $45^\circ$. V obou případech kulička nepodkluzuje, to znamená, že její posuvná rychlost je stejná jako rotační rychlost styčného bodu kuličky s podložkou.
Jardovy kuličky mají poloměr $r$ a hmotnost $m$. Jejich moment setrvačnosti je $J = 2/5 m r^2$, z čehož vyplývá, že při rotaci s úhlovou rychlostí $\omega$ mají kinetickou energii rotace $E_{\mathrm{k}}= 1/2 J \omega^2$.
- Jakou rychlost by kuličky po sjezdu měly, pokud by byly velmi malé, a dala by se tak zanedbat jejich rotační energie?
- Jakou rychlost by skutečné kuličky po sjezdu měly, pokud by jely po skluzavce?
- Jakou rychlost mají, když sjíždějí po kolejích?
- Jaký je poměr rychlostí kuliček po sjezdu po skluzavce a po sjezdu po kolejích?
E ... Padající kornoutky
7 bodů
Když těleso padá volným pádem, tak sice nejprve zrychluje, ale poté dosáhne své nejvyšší terminální rychlosti, která zůstává po zbytek pádu konstantní. V měření u této úlohy použijeme tělesa, která dosáhnou terminální rychlosti brzy, a to papírové kornoutky. Když papírový kornoutek padá, působí na něj jednak gravitační síla, jednak odporová síla prostředí, kterou můžeme odhadnout jako \begin{equation*} F_{\mathrm{O}} = \frac{1}{2}C \rho Sv^2 \,, \end{equation*} kde $v$ je rychlost kornoutku, $S$ jeho průřez, $\rho$ hustota vzduchu a $C$ je Newtonův odporový koeficient, který je konstantou pro těleso daného tvaru (nezávisle na velikosti). Dvě působící síly jsou v okamžiku, kdy má těleso terminální rychlost, v rovnováze.
Vaším úkolem bude změřit závislost terminální rychlosti papírového kornoutku na jeho velikosti při stejném vrcholovém úhlu. Každé měření několikrát opakujte a výsledek vyneste graficky. Naměřené hodnoty pak porovnejte se závislostí, kterou teoreticky předpovíte. Na základě toho určete velikost Newtonova odporového koeficientu kornoutků.
Nápověda: Nemáte-li doma dostatečně přesnou váhu, můžete hmotnost kužele určit z gramáže uvedené na balení papíru. Běžný kancelářský papír má $80\,\mathrm{g}$ na $\mathrm{m^2}$.
Jak psát experimenty
V ... Podivná vločka
7 bodů
S řešením této úlohy vám může pomoci krátký naučný text – tzv. Výfučtení. To můžeš nalézt pod odkazem níže.
Ve Výfučtení jsme si detailně představili fraktál zvaný Kochova vločka. Nyní si ji mírně modifikujeme a budeme zkoumat její vlastnosti. Základem naší vločky bude čára v podobě obvodu čtverce a každý krok bude probíhat tak, že jednu jeho stranu rozdělíme na třetiny a prostřední třetinu prodloužíme tak, aby mohla tvořit menší čtverec přiložený k původnímu (viz obrázek \ref{R10S5U7_zadani}).
- Jaká bude délka útvaru po $n$-tém kroku? Co se s délkou bude dít, pokud budeme $n$ zvětšovat? Ustálí se na nějaké konkrétní hodnotě?
- Najděte nějaký útvar s konečným obsahem, do kterého se vločka určitě vejde. Spočítejte jeho obsah, pokud strana původního čtverce má délku 1.
- Určete Hausdorffovu a topologickou dimenzi naší vločky. Jedná se o fraktál?