Historie Výfuku

Vznik Výfuku

Výfuk vznikl v roce 2011, především zásluhou Aleše Podolníka a několika dalších nadšenců. Ti připravili nultý ročník naší soutěže. Tehdy byl Výfuk ještě součástí FYKOSu (jiného korespondenčního semináře, který se věnuje středoškolákům).

Prvním organizátorem v čele Výfuku byl Marek Nečada. Ten vedl seminář v průběhu nultého a prvního ročníku. Zorganizoval také historicky první letní tábor pro nejlepší řešitele, který proběhl v létě 2012 na Vysočině. Na podzim stejného roku pak Lada Peksová připravila první víkendové setkání.

Tyto a další výfučí akce probíhají pravidelně každý rok a rozhodně se vyplatí je zažít! Nejen že se při nich pořádá spousta exkurzí, zajímavých přednášek a nezapomenutelných her, ale také je to šance setkat se s ostatními řešiteli a zažít spoustu legrace.

Osamostatnění semináře

V roce 2012 se vedení semináře ujal Patrik Švančara, kterému se o rok později podařilo Výfuk oddělit od FYKOSu, čímž na Maftyzu vznikl sedmý samostatný korespondenční seminář. Záštitu nad Výfukem přebral doc. RNDr. Zdeněk Drozd, Ph.D. z Katedry didaktiky fyziky MFF UK.

Od toho momentu se Výfuk začal rozvíjet rychlostí blesku.

Zástupkyní hlavního organizátora byla Radka Štefaníková. Mezi třetím a pátým ročníkem kromě šesti sérií probíhala také prázdninová série obsahující 3 série po dvou úlohách, z nichž jedna byla obvykle experimentální či odhadovací. Tradice prázdninových sérií byla obnovena v průběhu devátého ročníku a pokračuje nadále.

Patrik Švančara vedl Výfuk až do konce 6. ročníku v roce 2017. Pak byl v této pozici nahrazen Petrou Hrubcovou a její zástupkyní Alžbětou Andrýskovou, které stály v čele semináře až do roku 2019.

Součastnost

Od podzimu 2019 do roku 2022 Výfuk vedla Kateřina Rosická, kterou zastupoval Daniel Slezák do roku 2021, a poté Viktor Materna, který se následně stal hlavním organizátorem. Spolu s ním se na hladkém chodu semináře podílí téměř 40 studentů vysokých a středních škol z celé republiky. Kromě šesti sérií organizátorský tým již tradičně každý rok připravuje dvě víkendová setkání a letní tábor.

Někteří organizátoři Výfuku se také věnují přípravě jednodenní týmové soutěže Náboj Junior, která před několika lety vznikla na Slovensku. V současnosti soutěž probíhá na téměř 50 místech v Česku, na Slovensku a v Polsku. Každoročně se jí účastní více než 2000 soutěžících.